петък, 28 февруари 2014 г.

Защо няма хлебарки в планината?

Задавали ли сте си този въпрос? Ако да значи дома ви определено страда от тези насекоми, ако не значи или не ви пречат или нямате такива домашни любимци у дома си.
Когато борбата с хлебарките е продължителна и изморителна и със слаби резултати не ви ли се иска да живеете някъде на края на света или в планината, където няма хлебарки? Има няколко причини в отдалечените райони от градовете да няма хлебарки. И за да разберете тези причини трябва преди това да разберете характера на хлебарките и какво обичат те. Всъщност хлебарките са над 3 хиляди вида по света, някои от които обитават горите, но не и тези които се срещат у нас. За България са характерни 4 вида хлебарки, като всяка от тях има различни характеристики. Първите два вида си приличат доста, това са германската и американската хлебарки. Разликите между тях са твърде незабележими с просто око, защото и двата вида са едри и кафяви. Голяма част от панелните блокове се обитава точно от такива хлебарки, те са доста издръжливи на глад и на суша. По-голямата част от хлебаркитев София са именно от тази порода и борбата с тях е най-трудна, защото те са изключително пъргави, още преди да светнете лампата те усещат вашето присъствие и бягат да се скрият. Ако няма къде да се скрият застиват докато ги подгоните. Те обичат тъмнината, търсят хранителни отпадъци или остатъци в мивката или в храната на кучето или котката. Често се крият зад мебелите, обичат да обитават тъмни и закътани места и стигат до най-високия етаж на блока.
Другия вид хлебарки, които са най-гнусните в нас са черните големи хлебарки. Те са характерни за ниските етажи, тъй като са доста по-тромави. Крият се обикновено под мебели, през деня могат кротко да скрият под пералнята ви повече от 10-20 хлебарки без дори да разберете. Те обичат топлина и тъмнина, за това се появяват края на есента, когато в блоковете пускат парното. Също обичат влагата, за това обитават също и тухлените блокове и постройки, които нямат парно. Но пък макар и най-гнусни те са най-податливи на отрова за хлебарки от всякакъв вид. Доста по-рядко можете да ги срещнете на по-висок етаж от 5-6 в жилищен блок, но това не им пречи да се размножават необезпокоявани във вашето мазе, така че редовното пръскане за унищожаванена хлебарки в мазетата и шахтата на асансьора са препоръчителни. Тези хлебарки са често срещани и в подлези и шахти и като цяло в главната канализация на големите градове.

Последния четвърти вид хлебарки характерни за нашите ширини са така наречените мебелни хлебарки – те са дребнички тъмно до черно кафяви на петна, ако се загледате. Не случайно се наричат мебелни, те обичат да се крият в мебелите и да снасят там яйцата си. Ако големите кафяви хлебарки обичат да се крият зад мебелите, зад секцията в хола или зад дивана, то тези мъничета се крият в самия диван или в самата секция между книги и предмети наредени вътре. Няма много оплаквания от тези хлебарки, защото хората рядко ги виждат, а ако ги видят си мислят, че са малките на хлебарката майка, но всъщност това са единствените хлебарки, които нямат скрупули да ви полазят за разлика от другите видове, които странят от човека.
В планината всички тези така наречени удобства за хлебарките ги няма и за това предпочитат да обитават места като големите градове, където винаги има тъмни и влажни и топли места, както и предостатъчно остатъци от храна.

Няма коментари:

Публикуване на коментар